12. - Jednací místnost

Jednací prostor – aneb komunikace především. Jaký servis své místnosti poskytnete, tak se Vám odmění ona svým působením na vaše kolegy a klienty. Každodenní komunikace. To je heslo dneška. Pro úspěšné organizace již železná košile. Nástěnka sice přináší také informační toky, ale podstatně lepší je komunikovat tváří v tvář. Než si řekneme kde, pojďme se ještě podívat kdy. Spousta firem dělá velkou chybu když si své pracovní porady plánuje na ráno, např. v 7.00 (abychom byli čerství jako rybičky…) nebo na večer, těsně před odchodem domů (já vám něco málo ještě přidám, abyste toho neměli málo…). Ani jeden z organizátorů těchto schůzek není příliš dobrým motivátorem svých zaměstnanců. Ráno ještě část spí (máme všichni naprosto jiný biorytmus) a pozdě odpoledne již nejsme duchem přítomni (co budeme dělat večer, mám ještě sehnat toto a toto, atp. …). Ideální dobou pracovních i jiných porad a schůzek je doba mezi 10 až 11 hodinou. Příjem informací i jejich zpracování ve výsledek je na nejvyšší úrovni.


Také prostor komunikačních místností hraje velkou roli v tom, zda se budou zaměstnanci na svou poradu těšit nebo ji mlčky přetrpí. Začněme uspořádáním místa k práci, tj. stolu. Ideálem je oválný elipsoid, který sice ukáže svůj vrchol (zde sedí vedoucí porady nebo vrcholový managament), avšak zapojí i ostatní do hry. Kulatý stůl se dnes spíše hodí pro družiny krále Artuše. Ne že by byl nevhodný, ale nepomáhá mu v rozšíření příliš obdélníkový půdorys našich budov a místností. U kulatého stolu může jako vedoucí porady sedět opravdu silná osobnost. Protože zasednutím k tomuto typu stolu se stává členem týmu a nezdůrazňuje příliš své postavení. Nejnevhodnějším je pro porady tzv. školní uspořádání. Pokud si pamatujete klasickou školní docházku, tak tam taky hrál hlavní roli jen jeden.

Dobré je sledovat i barvu stolu. Obecně se dá říci, že tmavší barvy by měli být na koberci, stůl by měl být barevně ve středu a strop místnosti nejsvětlejší. Na desce stolu budeme pracovat + psát poznámky. Trocha lesku ji neublíží naopak, matový povrch pohlcuje energii. Práce je potom malátnou. Lesk pomáhá odrážet a znásobovat světlo. Dobré světlo je denní, pokud není, volte vzhled osvětlení, aby kopíroval vzhled jednacího stolu.

Důležitým doplňkem porad jsou židle. Ergonomické židle jsou sice dražší, ale, kvalita „posedu“ se pozná podle kvalitních myšlenek zde produkovaných. Židle doporučujeme ladit do studených tónů, ideální jsou tmavé tóny modré či lahvově zelené. Kolem do prostoru očí zavěste různé obrazy v kombinaci s květinami a propagačními materiály firmy, vytvoří se tak potřebná komunikační dynamika. Pamatujme – dozdobit, nikoliv strhávat permanentně pozornost.

Nezapomínejme i na to, aby v případě dostatku místa byl někde v koutku menší stolek s dvěma či třemi židlemi pro posezení s menší návštěvou. Je skvělé posadit se ke stolu pro 20 osob a pokřikovat přes tu dálku až na druhý konec …
O tom, že jednací místnost by měla být vždy v perfektním pořádku není třeba hovořit. Vyvětráno – netolerujte zde kouření, zalité květiny a příjemná vůně. Když Vám bude vaše jednací místnost „vonět“, bude zde i spousta práce dovedena k správnému konci.

Potřebujte feng - shui poradce? Chcete si zařídit firmu, dům, podle kriterií, která jsou ověřená již tisíce let? S přihlédnutím k vaší individualitě? Svůj požadavek napište na info@pei.cz.