13. - Zázemí

Společné prostory firmy jsou důležité nejenom pro návštěvníky, že jim máte vůbec, kde uvařit kávu, ale především pro zaměstnance. Zanedbávat své „vnitřní klienty“, jak se dnes říká pracovníkům firem se nevyplácí hlavně v dlouhodobém hledisku. Kolikrát Vám někdo na dotaz, proč mění své pracoviště, řekl: „už se to tam nedalo vydržet! Ani kafe nebylo kde, uvařit“. Spokojený pracovník, kteří ví, že je o něj postaráno je velkou devizou. To jaké světlo svítí na jeho pracovní stůl, jak tam má uklizeno a funguje-li počítačová síť jsou věci stejné důležitosti jako wc, umytí rukou či občerstvení. 


Co je podceňováno opravdu velmi velkou měrou je drobnost, kterou nazýváme příchozí a odchozí pošta. I dnes v době e-mailové spojení s pobočkou firmy v Ásii je třeba zasílat písemné dokumenty, vzorky, atp. Ideální věnovat někomu ve firmě ranní starost o poštu, tak, aby dorazila roztříděna již na Váš stůl. Za prvé - hledejme místo pro poštovní přepážku (měl by zde být i stolek, na kterém se dá i případný balíček zabalit a potřebné pomůcky). Je až neuvěřitelné kolik tím ušetříte. Velmi dobrou součástí této místnosti je i skartovací přístroj.

Dalším místem, které je vhodné k vybudování ve většině firem je místnost pro zaměstnance. Sem by nemělo být vidět, může se zde podávat káva z automatu a řeší se zde i drobné pracovní porady. Potřebujete prostě s kolegou prohodit pár slov o té nové vedoucí marketinku a to nejde uprostřed ostatních včeliček… Podmínky v těchto prostorech jsou mnohdy vytvářeny speciálně pro to, aby se zde lidé dlouho nezdržovali. S tím lze než jen souhlasit. Ovšem i tak, by mělo vyznění prostoru mělo být pozitivní. Na prvním místě je zde čistota prostoru. Tato místnost je většinou i totiž tzv. sociálkou. Řeší se zde sociální konflikty, které zákonitě propukají v každém kolektivu. Je-li kolem Vás neuklizeno až špinavo – vzplane i ve Vás mnohdy pouze podvědomě možnost stejně špinavou cestou řešit své pracovní problémy. Pouze čistota vnější i vnitřní dokáže velmi účinně omezovat konfliktní situace.

Stejně tak jsou vhodné pro rychlé a okamžité informace pro zaměstnance. Např. tolik podceňovanou nástěnkou. Vnitřní informace o podnikových aktivitách jsou mnohdy výborným vodítkem pro ruzné nenápadné návštěvníky, kteří postávají a dívajíc dozví se o z těchto nenápadných dat o Vaší firmě možná i více než si dokážete představit. Proto ji umisťujme právě do společných prostor, které nejsou přístupné všem návštěvám. I nástěnka je však potřeba udržovat – a jak? Aktualizovat obsah.

Tato místnost by měla být doplněna nejenom kávovarem, popelníkem – náhražka za kuřárny, lehkými židlemi a menším stolkem, ale i květinami, dřezem pro opláchnutí rukou a nezbytným zrcadlem. Možnost se nerušeně upravit uvítají hlavně ženy. Nevkráčejte proto mnohdy do této místnosti jako bolševici do Zimního paláce. Výsledkem je vypíchnuté oko řasenkou nebo snědená rtěnka.

Poslední do třetice opomínaného je šatna. Na tu se zapomíná naprosto neprávem. Stačí tmavá místnost s dobrou zářivkou a zrcadlem s malou poličkou. Menší stolek na odložení aktovky a přes místnost dva velké věšáky, tzv. štendry a spoustu ramínek. Máte šatnu. Pokud je firma velká a nepřehledná doporučuji zamknout ráno tuto místnost a klíč nechat na recepci. Každý, kdo pak někam jde po je automaticky zaznamenán recepčním. A nekrade se.

Potřebujte feng - shui poradce? Chcete si zařídit firmu, dům, podle kriterií, která jsou ověřená již tisíce let? S přihlédnutím k vaší individualitě? Svůj požadavek napište na info@pei.cz.