4. - Tvary

Teorie Feng-shui neboli česky učení geomantie je teorie založená na virtuálních představách o člověku a vesmíru. Jejím cílem je sjednocení nebe, země, člověka a hmoty prostřednictvím nejvyšší síly, tj. TAI-CHI. Číňané věří, že když dosáhneme sepětí všech jmenovaných prvků (dnes je můžeme nazvat smír mezi vnějším – fyzickým – a vnitřním – duševním – světem člověka; stejně tak jako vazba člověk – obydlí nebo člověk – pracovní prostředí) energie známá jako či začne proudit všemi těmito entitami. A to povede k produktivním výsledkům. Zablokování této energie může mít opačné následky.

Známe v podstatě dva základní tvary. Přímku a křivku. Vše ostatní je jejich pouhou odvozeninou. Přímka je prvek přináležející mužskému principu jang. Ten je aktivní, ostrý, směřující za nějakým cílem. Je rázným předělem v prostoru i v životě. Symbolizuje ho např. stěna, skříň, pracovní stůl s ostrou hranou. Naproti tomu kruh je prvkem ženským – jin. Je mírný, pasivní a oproti svému mužskému protějšku rozdělené spojuje. Je zastoupen oblými rohy, kulatými stoly, stolními svítidly.

Prvky ženské (zaoblené) vedou energii v prostoru, prvky mužské (přímé) ji dávají směr. Je-li interiér příliš líně zařízen (nevyvážen např. květinou s ostřejšími listy) jeho energie spí. Člověk, který v tomto prostředí žije a pracuje potřebuje příliš mnoho síly, aby tuto pasivní energii překonal. Naopak v prostoru, kde je mnoho hran a ostrých prvků, je příliš mnoho agresivity, uspěchanosti.


Ze všeho nejdříve si musíme lokalizovat střed místnosti. Ten určujeme tak, že se postavíme postupně do každého rohu místnosti a vizuálně odhadneme, kde se protínají diagonály. Střed místnosti je potřeba chránit a udržovat čistý a jde-li to i nezastavěný nábytkem. Je-li i ostatní nábytek a prostor uspořádán tak, aby se či mohlo pohybovat, je vše v pořádku. V jiném případě je třeba mu prostor k pohybu uvolnit.

Prostor si můžeme zastavět i tak, že je v něm příliš mnoho ostrých hran, které opticky lámou světlo do tzv. „otrávených šípů“ míst, kde je nadbytek energie a kde když se člověk zdržuje nemívá zrovna nepříjemné pocity. Jsou místa, kde se prostě neposadíte. V prostoru např. restaurací jsou některá místa permanentně neobsazená. Posadíte-li se tam zjistíte pouhým pohledem, že jsou tam někde hrany buď nábytku nebo zdí lámající se právě v onom místě, kde jste. Proto je výborné své vnitřní interiéry zařizovat nábytkem se zaoblenými hranami. Pokud vede dráha energie podél tvarů ať už v interiéru či budov v přímkách nebo se protíná v ostrých rozích jste vystavení působení ničivé energie. Proto je vhodné tyto dráhy nenásilně lámat a blokovat různými předměty (květiny, akvária, vodní plochy, zahrady atp.). Přirozené tvary jsou mírné křivky a mírně se vlnící oblouky odrážející přirozený běh přírody. Zde se totiž přímky v čisté podobě takřka nevyskytují.
Či neboli energie je všude. Jakmile pochopíte, jak nasměrovat její tok, můžete s ní manipulovat k dosažení určitých cílů.

Potřebujte feng - shui poradce? Chcete si zařídit firmu, dům, podle kriterií, která jsou ověřená již tisíce let? S přihlédnutím k vaší individualitě? Svůj požadavek napište na info@pei.cz.