7. - Exteriér

I dnes otevře-li si někdo právní kancelář v místě, kde jich již třiatřicet působí, nebude to mít zrovna jednoduché. Prestižní adresa, také mnohé napoví, ale když k vám klient dorazí a zjistí, že máte k dispozici jen malý „kamrlík“ a zleva i zprava vás obklopují velké firmy, bude vaše pracně budovaná image ta tam. Za to pak neviňte feng-shui.

Pokud tedy hledáte místo pro svoje podnikání, vraťme se o několik lekcí zpět. Tam jsme hovořili o tvarech jednotlivých budov. Různé tvary se logicky hodí k různým typům podnikání.

Truhlářské dílně, zahradnímu centru či spotřebnímu zboží – bude dobře v budově typu dřeva (vysoké a úzké, okolo jsou stromy a vegetace – energie se soustřeďuje k podpoře začátku podnikání).


Naproti tomu budova ve tvaru země má výborné předpoklady pro umístění skladů, zemědělských objektů i k bytové výstavbě (je pravoúhlá, má často rovnou střechu, okolí je rovné a oplocené – energie je oporou stabilitě firmy).


Oheň poznáte snadno. Jsou to budovy vhodné například pro zpracovatelský sektor, služby, marketing či prodej (mají špičaté věže i střechy, dominantní komíny – energie je vhodná k výrobě).

Kov je prvkem budov, které vyhovují pro podnikání v klenotnictví, kovovýrobě a finančnictví (mívají někdy zaoblené tvary či kupole – energie podpoří komunikaci).
Voda je v tvaru budov vnímaná jako nepravidelnost. Místa, kde je zastoupená se hodí pro komunikaci, elektroniku, léčení (nepravidelný tvar, okolí je zvlněné nebo naznačuje proud).


Klíčovým prvkem pro rozkvět podnikání je i správné situování budovy či kanceláře. Můžete k tomu použít již zmíněný ba-gua (systém 8 triagramů, viz. Profit č. 41). Nebo se prostě rozhlédněte po okolí. Stojí vaše firma na úplně novém místě nebo jste přebrali budovu po jiné firmě? V druhém případě stojí za to se vyptat, jak se tam oné firmě dařilo, s čím měla dobré zkušenosti a s čím problémy.


Důležité je, aby měla budova či kancelář určitou oporu v ostatních budovách. To se týká tzv. kancelářských komplexů. Feng-shui nepovažuje za dobré, je-li budova ztracena (utopena) mezi ostatními. Vyšší budovu je vhodné mít za sebou jako optickou oporu. Pokud je to možné, je dobré naznačit i určitou hranici před budovou. Ne však tajuplnou tlustou zdí. Stačí mřížoví, skrz které je vidět. Vlevo a vpravo by měli zůstat zhruba stejně vysoké budovy.

Ladit by měl i pozemek. Ideální jsou obdélníky či čtverce. Zde se dá energie urychlovat či zpomalovat lépe než v tvarech trojúhelníku či kruhu. V tom prvém tvaru kolotá velmi rychle a v druhém zase moc pomalu a nikde se neusadí. V trojúhelníku je třeba mít mnoho tlumících prvků, zrcadla, zídky nebo výsadbu stromu. V kruhu je třeba ukotvit stabilní objekty (skupinku stromu, lavičky v zahradě, skladovací rampu), aby kolem nich mohla energie spočinout.

Výběru místa pro podnikání je třeba věnovat mnoho pozornosti hlavně při začátku podnikání. Souhrnně řečeno, to, kde a jakém prostředí je firma situována, vytváří v klientovi vždy první dojem – a ten nikdy z jeho paměti nemizí. Vše kolem vstupu, přivítání v recepci, možnost snadno a hladce se dostat k vaší firmě tvoří v zákazníkovi pozitivní emoce, které mohou rozhodnout ve váš prospěch.

Potřebujte feng - shui poradce? Chcete si zařídit firmu, dům, podle kriterií, která jsou ověřená již tisíce let? S přihlédnutím k vaší individualitě? Svůj požadavek napište na info@pei.cz.